Je ťažšie naučiť používať nočník chlapcov než dievčatá?

Niektorí hovoria „Áno“, ja hovorím „Nie, ani nie“.

To „ani nie“ dodávam len preto, lebo výcvik chlapcov správnym spôsobom vyžaduje o niečo väčšiu pripravenosť, no to len preto, že je potrebné učiniť o niečo viac rozhodnutí predtým než začnú s nácvikom (tieto rozoberiem nižšie). Každopádne, základný princíp je pre nácvik chlapcov a dievčat presne rovnaký.

Takže, vzhľadom na to čo ste možno započuli, tieto “mýty” sú lož:

  1. Chlapci sú tvrdohlavejší a menej motivovanejší než dievčatá, takže učiť ich chodiť na nočník je ťažšie.
  2. U chlapcov tento proces trvá podstatne dlhšie ako u dievčat.
  3. Chlapci sú menej motivovaní, a preto počas výcviku menej spolupracujú.
  4. Chlapci sa nemôžu učiť chodiť na nočník skôr než majú tri roky.

Pokiaľ veríte ktorémukoľvek z hore uvedených tvrdení, tak prvá vec, ktorú by ste mali urobiť je vymazať ich z vašej pamäte, pretože je to jednoducho kopa nezmyslov a pokiaľ ktorémukoľvek z nich uveríte, tak vášmu synovi a vašej peňaženke značne poškodzujete.

Dovoľte mi preto uviesť veci na pravú mieru. Ak je váš syn normálne a zdravé batoľa, mal byť pripravený s týmto procesom začal okolo osemnásteho mesiaca (v priemere), no je pravda, že niektorí chlapci sú na to pripravení skôr, alebo aj neskôr – môže to byť v rozmedzí od dvanásteho do dvadsiateho siedmeho mesiaca.

Chlapci, ktorí sú pripravení naučiť sa chodiť na nočník, často začnú imitovať svojich otcov či bratov (ako keby si uvedomovali rozdiel v pohlaviach) a môžu sa ku toalete dokonca postaviť (hoci nemajú tušenie čo robiť ak tam raz sú!)

A len čo ich začneme učiť používať nočník, môžu tiež chcieť používať toaletu ako starší. Ak sa tak stane, chopte sa toho!

Ak vaše dieťa chce byť ako otec, alebo ako starší brat a neodbytne na tom trvá, tak ho nechajte cikať po stojačky! Boj o moc je veľké nie-nie vo svete nácviku používania nočníka…

Aký je teda najväčší rozdiel medzi nácvikom používania nočníka chlapcov a dievčat? Podľa môjho názoru je jediný výrazný rozdiel v tom, že rodičia si vopred musia určiť to, kedy dovolia svojim synom cikať po stojačky, alebo v sede, aby vedeli, aké vybavenie budú na to potrebovať.

Moja rada? Naučte chlapcov chodiť na malú a veľkú potrebu posediačky. Bodka. (Mimochodom, samotná, autorka knihy o učení detí na nočník súhlasí).

Tu je dôvod:

  1. Budete potrebovať menej vybavenia. Môžete začať s tréningom len s pomocou nočníka-stoličky – je to takto jednoduchšie.
  2. Rýchlejšie sa „základy používania nočníka“ naučia. Pamätajte, že váš syn sa učí úplne novú zručnosť – takú, ktorá vyžaduje jeho – a vašu – úplnú sústredenosť a spoluprácu. Načo si teda komplikovať tento proces zavádzaním priveľkého množstva nových vecí naraz. Akonáhle sa váš syn naučí tento nočník používať, tak ho nečaká žiadny veľký skok pri prechode na toaletu a je relatívne jednoduché naučiť ich, keď príde ten správny čas, cikať po stojačky.
  3. Nočník-stolička je značne „priateľskejší“ voči sedeniu než voči státiu. Zamyslime sa nad tým takto… Nočníky-stoličky sú nízke (zámerne aby si na ne bábätká mohli jednoducho sadnúť a vstať), menej „kompaktné“ a majú značne menší otvor než tradičné toalety. Práve preto, ak dieťa ciká po stojačky, tak môžeme očakávať, že budeme musieť umývať okolie nočníka. Alternatívou je pisoár na malú potrebu a nočník-stolička, alebo toaleta na veľkú; alebo nočník-stolička na obe. Pokiaľ sa rozhodnete použiť toaletu, tak sa uistite, že máte schodíky (takže sa váš syn môže na toaletu a naspäť dole dostať sám, a taktiež by ste mali zvážiť kúpu detskej záchodovej dosky (inak sa môže stať, že váš syn bude z veľkého otvory vydesený – čo je veľmi bežným javom)
  4. Nebudete musieť toľko čistiť. Jednoducho povedané, učiť chlapcov cikať po stojačky je vo všeobecne spojené s nutnosťou čistenia, pretože malí chlapci sú notoricky známi svojou zlou muškou – dokonca aj vtedy, keď majú tie najlepšie úmysly – takže môžete očakávať, že budete musieť čistiť nielen nádobu nočníka, sedačku nočníka, ale dokonca aj podlahu a steny. Aj to k tomu patrí.
  5. Nočník-stolička je flexibilnejšie riešenie. Jedna z najlepších vecí je ich prenosnosť. Presne tak… môžete ich naložiť a zobrať si ich so sebou a váš syn môže cikať a kakať za behu (nie je to slovná hračka :>). Verte mi, príde to veľmi, veľmi vhod počas cesty, ktorou je nácvik používania nočníka. Z nejakého dôvodu sa stane, že vaše dieťa potrebuje cikať (a mám na mysli „naozaj, naozaj veľmi“) v najmenej vhodnú dobu a váš prenosný nočník-stolička bude ako dar z nebies. Malí chlapci môžu močiť na nočníku-stoličke po stojačky, ale budete si so sebou musieť zobrať veľa obrúskov!

Majte tiež prosím na pamäti, že bez ohľadu na to, či učíte používať nočník chlapcov, alebo dievčatá, konzistencia je kľúčová (v skutočnosti je to jeden zo základných princípov nášho systému výučby používania nočníka!) Takže sa prosím toho držte bez ohľadu na to, ktorú metódu použijete. Veľmi pomôže, ak v tomto duchu budú konzistentní všetci, ktorí s vašim synom prichádzajú pravidelne do kontaktu.

Platí to najmä vtedy, keď je váš syn zapísaný v škôlke, alebo sa o neho stará opatrovateľka. V skutočnosti majú niektoré organizácie veľmi konkrétne pravidlá nácviku používania nočníka – hlavne čo sa týka učenia chlapcov.

Z tohto dôvodu je dobrý nápad kontaktovať osoby, ktoré sa o vaše dieťa budú starať a uistiť sa, že ste v tomto jednotní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *