Výpočet plodných dní

Jednou z najdôležitejších vecí keď sa snažíte otehotnieť je zistiť, v ktorých dňoch je šanca otehotnenia najpravdepodobnejšia, to znamená, že potrebujete vedieť kedy máte plodné dni.

V tomto článku vám ukážeme ako vypočítať kedy máte plodné dni na základe vášho menštruačného cyklu. Ak máte problém otehotnieť, toto môže byť jedna z vecí, ktoré vám ho pomôžu vyriešiť.

U bežnej ženy je plodnosť najvyššia v deň ovulácie (čo býva pri bežnom cykle od 12 do 16 dní pred menštruáciou), a 5 dní pred ňou. To pri bežnom cykle znamená 10. až 17. deň. Problém je ale v tom, že len málo žien má cyklus priemerného trvania a preto ak sa snažíte počať dieťa, musíte zistiť svoje vlastné plodné dni.

Ako si vypočítať plodné dni:

Jednoduchý spôsob, ako si vypočítať plodné dni a zistiť, kedy máte najvyššie šance otehotnieť je sledovať svoj menštruačný cyklus.

Ako vypočítať plodné dni s pomocou sledovania menštruačného cyklu:

  • Nasledujúce mesiace si budete (ideálne aspoň 8 mesiacov) sledovať a zapisovať váš menštruačný cyklus.
  • Potom nájdite mesiac s najkratšie trvajúcim cyklom (povedzme 27 dní) a odpočítajte od toho číslo 18.
  • Výsledok, v tomto prípade číslo 9, je váš prvý potenciálne plodný deň. Pokračujte v podobnom duchu akurát, že teraz vezmite mesiac s najdlhšie trvajúcim cyklom (povedzme 30 dní).
  • Od tohto dňa odpočítajte 11, čo vám dá číslo 19.
  • Toto číslo označuje vás potenciálne posledný plodný deň v mesiaci.

Takže keď sa na to teraz pozrieme, zistili sme, že ak sú vaše cykly dlhé 27-30 dní, vaše plodné dni by mali byť medzi 9. až 19. dňom v mesiaci.

Ďalšie možnosti výpočtu plodných dní

Mernie bazálnej teploty

Toto je však ešte stále veľmi široký odhad zahŕňajúci veľa dní. Toto číslo však ešte môžete zúžiť meraním svojej bazálnej telesnej teploty. Teplotu si merajte vždy ráno, ešte pred tým, ako vyjdete z postele. U väčšiny žien sa teplota pohybuje medzi 35,5 až 36,6 °C. Ak zaznamenáte miernu zmenu teploty, to znamená o pár desatín stupňa, zvyčajne to znamená, že ste ovulovali v posledných 12-24 hodinách.

Sledovanie vaginálneho výtoku

Je tu avšak ešte jedna metóda, ktorá vám pomôže určiť presnejšie kedy môžete najpravdepodobnejšie otehotnieť, a teda kedy máte plodné dni, a tou metódou je sledovať váš vaginálny výtok. Ten sa totiž mení v závislosti od štádia menštruačného cyklu, takže po menštruácii je akoby suchý, pred ovuláciou je lepkavý a počas ovulácie je mokrý, slizký a polo priehľadný. Ovulácia bežne býva dva dni pred až dva dni po tom, ako môžete sledovať slizký výtok.

Výpočet plodných dní s pomocou ovulačnej kalkulačky

V dnešnom svete moderných technológií však existuje ešte ďalšia, no možno nie tak presná alternatíva. A tou je výpočet plodných dní pomocou ovulačnej kalkulačky, ktorú nájdete na tomto odkaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *