Kedy je potrebná kolonoskopia? Pár situácii kedy vás toto vyšetrenie neminie

Je úplnou bežnou súčasťou života, že ľudia z času na čas ochorejú, a že potrebujú rôzne vyšetrenia od rôznych špecialistov, aby lekár dokázal odhaliť ochorenie,  ktoré pacienta chráni, takýmto špecializovaným vyšetrením je napríklad kolonoskopia. Niektoré vyšetrenia sú príjemnejšie, iné menej príjemné, niektoré sú kratšie a niektoré trvajú zas dlhšie, avšak, každé vyšetrenie je potrebné a dôležité a tak k nemu treba aj pristupovať. 

Kedy je kolonoskopia základným vyšetrením? 

Kedy je potrebná kolonoskopia?
Príprava na kolonoskopiu

Ak máte problémy s vylučovaním, prípadne máte problémy s trávením alebo s bolesťami žalúdka, pravdepodobne vás neminie gastro vyšetrenie ale zároveň aj kolonoskopia. Kolonoskopia je vyšetrenie, pri ktorom sa pacientovi zavedie tenký prístroj ukončený kamerou cez anál až do čriev. Lekár skúma vnútorné prostredie pacienta a to na základe jeho popisovaných problémov napríklad s trávením, s bolesťami, s krvácaním a podobne. Kolonoskopia je v podstate rýchle vyšetrenie, avšak lekár môže popri ňom vykonávať aj rôzne zákroky, napríklad odoberať stery, vzorky, či odstraňovať niektoré objekty, ktoré by sa v mieste vyšetrovania nemali nachádzať. Kolonoskopia si vyžaduje vopred precíznu prípravu od pacienta pred samotným vyšetrením, a to dodržiavanie prísnej diéty a následného úplného vyprázdnenia niekoľko hodín pred vyšetrením, a to prostredníctvom liekov, aby mal lekár pri vyšetrení čisté, prístupné a priehľadné prostredie od vášho konečníka až do miesta, kde sa potrebuje dostať. Zákroku sa vôbec nemusíte obávať, síce sa vyšetrenie robí pri plnom vedomí, avšak, lieky na utlmenie dostanete. 

Kolonoskopia ako sprievodné alebo pátracie vyšetrenie

K takémuto vyšetreniu sa ale môžete dostať aj nepriamym spôsobom, teda vtedy, keď je kolonoskopia odporúčaná na základe iného špecialistu, aby pomohla identifikovať a zistiť zdravotné problémy. Napríklad na kolonoskopiu vás môže odporučiť aj hematologička, to sa stáva v rôznych prípadoch, napríklad keď máte veľmi nízky hemoglobín a lekári neviedia ihneď zistiť príčinu, prečo je tomu tak, tak prostredníctvom iných špeciálnych vyšetrení, ako je napríklad aj kolonoskopia, hľadajú diagnózu pacienta aby mohli nasadiť liečbu. Nech už ste boli k proktologovi odporučený z akéhokoľvek dôvodu, tak potom by ste určite mali vedieť, že je potrebné si vyberať kvalitných lekárov v kvalitne vybavených ambulanciách, napríklad https://www.proctocare.sk/